هواساز

هواساز Air Handling Unit

شرح دستگاه هواساز :

واحد هواساز ، دستگاهی است که وظیفه آن تامین هوای مطبوع مورد نیاز می باشد ، هوای مطبوع هوایی است که ضمن اینکه سرما و گرمای لازم را دارا می باشد ، تمیز بودن و رطوبت و تازگی لازم را برای فضای مورد نظر تامین می نماید . چنانچه برای کاربری گرمایش استفاده شود ، هوای عبوری گرمای لازم را از گرمای آبگرم که داخل لوله های کویل عبور می نماید ، می گیرد و در سرمایش این آب سرد چیلر است  که از داخل لوله های کویل سرمایی عبورر می نماید ، مقداری هوای مورد نیاز را از مخلوط هوای موجود فضای داخلی و هوای خارج و یا یکی از آنها می باشد و این بستگی به آن دارد که سیستم به چه میزان نیاز به هوای تازه دارد ، هر چه میزان هوای تازه بیشتر باشد راندمان دستگاه کمتر خواهد بود زیرا از انرژی موجود در فضای داخلی کمتر استفاده می شود . هوا ساز ها ابتدا به دو نوع یک منطقه ای (single zone) و چند منطقه ( multi zone ) تقسیم می شوند. عمده کاربرد هوا ساز یک منطقه ای می باشد که وظیفه دارد یک منطقه را گرم یا سرد نماید و هوا ساز چند منطقه ای واحدی است که در یک زمان قادر است یک منطقه را گرم و منطقه دیگری را سرد نماید این واحد در مصارف خاص کاربرد دارد در این کاتالوگ که بطور عمومی به محصولات این شرکت پرداخته می شود از تشریع نوع چند منطقه ای صرف نظر می نمائیم . هواساز از نقطه نظر دیگر به اقسام دیگر مثل افقی ، عمودی ،بالازدن (Up discharge) ، روبروزن ( Front discharge) نیز تقسیم بندی می شوند. شرح اجزای دستگاه : هواساز دارای دو جز اصلی الف )فن ب) کویل می باشد ، فن میزان هوای لازم را جابجا می نماید و کویل هوای عبوری را گرم یا سرد می نماید.

اجزای فرعی هواساز عبارتند از:

(الف) بدنه

(ب) سیستم حرکت دهنده فن

(ج) سیستم تخلیه آب تقطیر شده

(ه) فیلترهای تصفیه هوا

(و) دمپرهای ورودی هوا

(ز) دریچه ها و درب های سرویس .

(ح) رطوبت زن ها

بدنه دستگاه هواساز

بدنه دستگاه که شامل یک یا چند جعبه بزرگ می باشد که سایر اجزا داخل آن قرار دارد ، سیستم حرکت دهنده فن شامل الکتروموتور ، پولی  ها ، تسمه ها ، یاطاقانها وشفت ، سیستم گریسکاری یاطاقانها می باشد. سینی درین :یک سینی جهت  تخلیه آب تقطیر شده سطح کویل که ناشی از گرفتن رطوبت هوا می باشد .در قسمت تهتانی کویل سرمایشی قرار دارد.

فروش دستگاه هواساز

 فیلترهای تصفیه هوا :

این فیلترها در یک یا چند بستر قبل از عبور هوا از سطح کویل قرار می گیرند و کار آنها حذف ذرات و آلودگی های موجود در هوا می باشد ، بستر اول که همواره در کلیه هواسازها وجود دارد فیلترهای آلومینیومی قابل شستشو می باشد که وظیفه حذف ذرات معلق هوا باراندمان حداکثر ۲۰% می باشد و به صورت تخت یا بشکل V استقرار می یابد بقیه فیلترها منجمله فیلتر چین خورده (Pleated) ، کیسه ای (bag Filter) ، هپا (Hapa) اولپا (ULPA) و همچنین سیستم میکروب زدایی با اشعه ماورای بنفش (U.V) بسته به سفارش و بصورت Option با راندمان های ۲۵ ال ۹۹٫۹۹۹ درصد قابل نصب محل دمپرهای ورودی هوا تازه و برگشتی جهت ورود هوا به محفظه اختلاط هوا در ورودی دستگاه نصب می باشند و امکان تنظیم مقدار هر یک از هواهای تازه و برگشتی را بعهده دارد ودریچه های سرویس به تعداد یک یا بیشتر (که بستگی به ابعاد دستگاه دارد) امکان دسترسی آسان در جهت سرویس های دوره ای و یا تغیرات را میسر می سازد .و اما رطوبت زن ها که جهت افزایش رطوبت نسبی هوای عبوری می باشند در چند نوع منجمله اسپری آب ، ایرواشر ، سینی الکتریکی رطوبت زن ، رطوبت زن بخار قابل استفاده و سفارش هستند. استانداردها و مشخصات ساخت اجزا در شرکت یکتا مبدل و تهویه آرتا این شرکت با دارا بودن دپارتمان مهندسی و استفاده از جدیترین نرم افزارها و استاندارهای بین المللی چون ASHREA اقدام به طراحی این دستگاه نمودنه و با امکانات و تجهیزات پیشرفته اقدام به تولید وساخت کویلهای سرمایش و گرمایشی ، این شرکت دارای خط تولید و پیشرفته ساخت شرکت TRIDAN آمریکا می باشد ، این خط تولید شامل سه بخش عمده U bender ،2 Fin Perss ۳- Ex pander Vertical 2می باشد که با کیفیت بالا و سرعت زیاد توان تولید دارد ، بطور نرمال ساخت کویلهای هواساز از لوله های وفین آلومنیومی به ضخامت ۲۰۰ میکرون با ضخامت ۵۰۹ میلیمتراستفاده می گردد ، این کویل در سه نوع مدار بندی مدار کامل (Full Circuit) b) مدار نیمه (Half Circuit) c) مدار دوبله Double Circuit ساخته می شوند ، فن های سانتریفویژ این دستگاه به دو صورت انحناء جلو و انحناء عقب بسته به طراحی ساخته می شوند نوع انحناء عقب دارای راندمان و کارایی بالاتر بودن و عمدتا در افت فشارهای بالا استفاده می شوند (مثلا ۳۵۵ INWG به بالا) ، بطور کلی پروانه فن شامل چرخ ، توپی و پره ها (Blade) می باشد که بعد از ساخت و مونتاژ تحت آزمایش بالانس استاتیک و دینامیک قرار می گیرند .

بدنه دستگاه با استفاده ازپروفیلهای آلومنیومی اکسترود شده و کرنرهای پلاستیکی طرح Aresio ایتالیا ساخته می شوند ، شاسی مستحکم با استفاده از U-Beam های  استاندارد با سایز مناسب و جوشکاری مناسب ساخته شده و در زیر شاسی سوراخهایی   جهت نصب لرزه گیرها تعبیه می شود . شاسی ساخته شده بعد از Sandblast با رنگ اپوکسی پوشش داده می شود . در قسمت حرکت دهنده فن ، الکتروموتورهای مورد استفاده بطور نرمال از نوع الکتروموتورهای بالا دور ۱۴۵ RPM کلاس حفاظتی حرارتی F ، کلاس حفاظتی رطوبتی IP54 و یا IP55 ، و از برندهای معتبر اروپائی همچون Siemens و می باشد ، پولی ها همگی از نوع گوه ای TAPPER BUSHED با قابلیت نصب سریع و آسان و قابل تنظیم در دو نوع چدنی و آلومینیومی می باشد . یاطاقانها نیز از بهترین برندهای موجود چون ASAHI با SKF می باشند .

یاطاقانها به سیستم گریسکاری خارج از محفظه با شلنگ های ارتباطی فشار قوی مجهز می باشند ، درب های سرویس دارای لوله و دستگیره های پلاستیکی مقاوم طرح Aresio می باشد فیلترهای مورد استفاده نیز از بهترین تولید کنندگان داخلی نیز تهیه و در دستگاه نصب می شوند که همگی دارای گواهی تست و آزمایش مربوطه می باشند .

دمپرهای ورودی هوای تازه و برگشتی از نوع پره مقابل Opposed blade بوده و دارای نوار هوابندی پلاستیکی (Airtight) بودن و بصورت دستی و یا موتور دار قابل تنظیم می باشند در آخر دستگاه پس از تست های مربوطه به دو صورت رنگ آمیزی الکترو ستاتیک و یا اپوکسی هوا خشک رنگ آمیزی می گردد.نحوه انتخاب دستگاه : ظرفیت هوادهی از ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰۰۰ مترمکعب در ساعت. دارای بدنه تمام گالوانیزه با رنگ آمیزی مقاوم و زیبا پودری الکترو استاتیک. دارای فیلتر آلومینیومی و قابلیت نصب فیلترهای صنعتی با راندمان غبار زدایی بالا. قابلیت ساخت در انواع یک یا چند منطقه ایی Multi zone اتاقک اختلاط هوا، دمپر کنترل میزان هوای تازه و برگشتی با کنترل دستی یا موتوری. عایق حرارتی پلی اورتان پشم سنگ و پلاستوفوم برای کاربردهای مختلف. با قابلیت نصب کویل سرمایی آبی، کویل انبساط مستقیم(DX) و کویل حرارتی در ۳ نوع آبگرم، بخار و الکتریکی. قابلیت استفاده از مبدل های بازیافت انرژی و حرارت در دو نوع Wheel type & Cross flow Ex changer . قابلیت رطوبت دهی و یا رطوبت گیری . عایق حرارتی پلی اورتان پشم سنگ و پلاستوفوم برای کاربردهای مختلف.